Yüksek Sıcaklıkta Basınç Transmitteri Nasıl Montaj Yapılır?

Basınç transmitterleri hassas enstrümanlardır.  İyi bir ölçüm için bilmeniz gereken proses bilgileri vardır. Bunlardan biri sıcaklıktır.  Birçok basınç transmitteri -40 °F’ye kadar düşük sıcaklıklarda iyi performans gösterir. Bununla birlikte, yüksek sıcaklıklarda, yaklaşık +200 °F veya daha yüksek sıcaklıklarda çalışabilen elektronik parçaların bulunması zordur. Var olan modeller taşınabilir yüksek kaliteli veya mekanik ürünlerdir. Ancak standart bir basınç transmitterinide yüksek sıcak olan ortamda çalıştırabilirsiniz.

Peki basınç transmitteri yüksek sıcaklıkta nasıl ölçüm yapar? Sıcaklık olan hatlarda mesela tanklarda nasıl montaj yapılır? İki seçenek var;  ısıyı yayın veya sensörü sıcaklıktan izole edip yalıtın.

Isı Kaybı

Basınç transmitterini yüksek sıcaklık olan hatta montaj yapmanın en basit yolu sensör ve basınç portunun arasına soğutucu koymaktır. Soğutucu çeşitli şekillerde olabilir, amacı sıcaklığı ortamdan ve hattan uzaklaştırarak çalışır.

Basınç transmitteri ile sıcak boru hattı mesafesini ne kadar fazla arttırırsanız soğuma etkisi o kadar büyük olur.

Sıcaklık düşümünde akışkanınızın karakteristik yapısı değişmezse ısı kaybettirme yöntemi iyi bir tekniktir.

İzolasyon

İletken olmayan bir malzemeyi sensör ve hat arasına yerleştirmek basınç transmitterini yüksek sıcaklıktan korumak için iyi bir seçenektir. Bu sensörü ısı kaynağından izole eder. Bu izolasyonun en iyi örneği teflondur. Teflon yüksek sıcaklığa dayanıklı bir malzeme olduğu için ısı izolasyonunun vazgeçilmezidir.

Hangi Yöntemi Uygulamalıyım?

Yöntemlerden biri diğerinin verimli olmadığı yerlerde işe yarayabilir. Hangi yöntemi seçeceğinizde kararsız kalırsanız uygulamalar basit ve ucuz olduğu için deneme yanılma yapabilirsiniz.