V-Port Vana Nedir?

V-Port Küresel Vana Nedir?

V-Port küresel vanalar, sadece açma/kapama için değil aynı zamanda akışı kısma/ayarlama amacı içinde tasarlanmıştır. V yarıklı, V port küresel vana, V tip kontrol vanası olarak da adlandırılır. V-Port segment küresel vanalar fotoğrafta da görüleceği üzere V şeklinde işlenmiş bir yapıya sahiptir. Lineer akış karakteristiğine yakın bir şekilde açılıp kapanmasını sağlar.

V-Port Küresel Vanalar Nasıl Çalışır?

Vana kapalı konumda ve açılmaya başladığında, ilk önce ‘V’' yarığın küçük ucu açılır ve bu aşamada sabit akış kontrolü sağlanır. Bu tip bir tasarım, standart bir valfe zarar verebilecek akışkanların yüksek hızlarından dolayı genellikle daha sağlam bir yapı gerektirir. Kontrol vanası olmasına rağmen, iğne vana, glob vana veya basınç ayar vanası kadar hassas çalışamazlar.

Küçük bir basınç düşüşü ile vana gövdesi boyunca makul düzeyde yumuşak bir geçiş sağlar. Standart küresel vanaların hasar göreceği yüksek hızlı akışkanların olduğu uygulamalarda kullanılırlar. Akış yönü önemlidir.

Yataklama soft conta (ptfe vb.) ya da metal conta olarak yapılabilir. Aktüatör veya manuel kol/ redüktör ile kontrol edilebilir. Aktüatörle çalışması tavsiye edilir.

Nerelerde Kullanılır?

Asid hatlarında, temiz, lifli, korozif akışkanlar ve yüksek sızdırmazlık istenen gazların kontrolünde kullanılır.