Sizin İçin Hangi Vana En İyisidir

Küresel Vanalar ve Glob Vanalar

Farklı uygulamalar için birçok farklı vana tipi vardır, peki uygulamanız için hangisinin en iyi olduğunu biliyormusunuz? Bu iki tip arasındaki temel fark, kapanma şekilleridir. Küresel vanalarda akışa karşı kapanan bir küre vardır. Glob vanalar akışı düzenlemek için, küresel vanalar ise basınç düşüşü olmadan açma/kapama işlemleri için idealdir.

Glob vanaların çalışma prensibi genel olarak, akışkanın hareketine dik bir şekilde hareket eden bir diskin, vana gövdesi içerisindeki yatağa oturmasıyla akışın kesilmesi ya da tersine hareketle akışın serbest kalmasına dayanır. Bu sistem yüzde yüz sızdırmazlığı da mümkün kılar. Genellikle soğuk, sıcak, kriyojenik akışkanların olduğu proseslerde kullanılır. Oransal kontrollerde küresel vanalara göre daha hassastır.

Küresel vanalar, bir milin ucuna yerleştirilmiş ortasında delik olan kürenin, iki conta (metal metale de olabilir) arasına dengeli bir şekilde sıkıştırılarak 90 derece hareket ile açık veya kapalı konuma gelerek akışa izin verir. Akışkanın serbest, rahat geçişini sağlar. Basınç düşümü çok düşüktür. Hızlı açma/kapama sağlar. Küre ve gövde iç boşluğu arasında ölü hacim söz konusu olduğu için glob vanalar kadar has has değildir.