Metal Sitli Vanalar Vs. Soft Sitli Vanalar

Metal sitli küresel vanalar, tesis verimliliğini ve kararlılığı artıran, zorlu proses ortamlarında çalışmak üzere tasarlanan vana tipidir. Bu uzun ömürlü vanalar petrol ve gaz endüstrisi, enerji, kimya, maden, kağıt vb sektörler için mükemmeldir.

Metal Sitli Vana  vs. Soft Sitli Vanalar

Doğru conta malzemesine karar vermek, küresel vanalarda zor bir karar olabilir. Çünkü birkaç seçeneğiniz olacaktır. Göz önünde bulundurmanız gereken faktörlerin belirlenmesi, gövde malzemesi seçimi, bağlantı ölçüsü, V port seçeneği, geçirgenliği, 1, 2 veya 3 parçalı gibi tasarım özelliklerini içerir. En önemlisi ise sızdırmazlık contası seçimidir.

Proses koşullarını tam olarak anlayabilmeniz, vanamızı seçerken başlangıç ​​noktası olmalıdır. Hattımız kürenin sıkı kapanmasını gerektiriyor mu? Akışkan aşındırıcı mı? Aşındırıcı partiküller içeriyor mu? Yüksek basınçta mı yoksa sıcaklıkta mı olacak? Bu faktörleri kesin olarak kavradığınızda seçim belli olacaktır.

Metal Sitli Küresel Vanalar

Metal seatli vanaların soft sitli vanalara kıyasla en önemli avantajı, yüksek sıcaklıklara ve ağır servis koşullarına dayanabilmeleridir. Metal contalar yüksek basınca, hidrolik şoka, aşındırıcı proses koşullarına ve 500°C'ye kadar yüksek sıcaklıklara dayanabilir. Ayrıca yüksek korozyon uygulamaları için idealdir. Bir diğer önemli faktör, metal seatli vanaların özel kaplamalarla sertleştirilebilmesidir.

Soft Sitli Küresel Vanalar

Soft Sitli vanalar tipik olarak PTFE gibi termoplastik bileşenlerden oluşur. Start küresel vanalar diyebiliriz. Bu vanalar, kimyasal uyumluluğun önemli olduğu proseslerde ve en sıkı sızdırmazlığın önemli olduğu durumlarda uygundur. Soft contalar ise, aşındırıcı veya partiküllü sıvıları kontrol etmekte uygun değildir. Bu vanaların bu gibi koşullar altında sızdırma yaptığı, yumuşak contada deformasyon olduğu görülmektedir. Soft sitli vanaların getirdiği komplikasyonlar, servis sınırlarını zorlayan uygulamalara dayanmadıkları gerçeğiyle ilgilidir. Metal sitli küreler ise yüksek sıcaklıklar ve ağır servis koşulları altında çalışabilir. Soft sitli vanalar, temel olarak aşındırıcı uygulamaların çoğunda kullanılabilir.

Metal Sitli Vanaların Kaplama Seçenekleri

Metal metale oturtulması ve proses koşullarına bağlı olarak çeşitli kaplamaların uygulanması, küre ve sızdırmazlık yerlerine sert bir şekilde oturmasını sağlar. Bu özel kaplamaların örnekleri arasında satellite hard facing, chromium carbide, tungsten carbide ve electrolysis nickel plating gösterilebilir. İki sert kaplamalı yüzey alanı arasındaki metal-metal teması ile sızdırmazlık sağlanır.

Metal Sitli Küresel Vanaların Maliyeti

Metal sitli vanalar daha pahalı olsa da, soft sitli vana parçalarının değiştirilmesi ile birlikte arızadan kaynaklanan arıza süresi, üretim kaybı maliyeti hesaba katılmalıdır. Metal sitli küresel vanalar ile verimlilik ve vana kullanım ömrü, kritik uygulamalar için en iyi, uzun ömürlü, ekonomik seçeneklerdir.