İğneli Vanalar

Çoğu vana gibi, iğneli vanalarda endüstriyel makinelerin ve proseslerin emniyetli ve verimli çalışmasından sorumludur. Bir boru hattındaki sıvının akış hızını kontrol ederler.

İğne Vananın Yapısı Ve Tasarımı?

İğne Vanalar, shutoff vanalara benzer. İğne vanaların tipi açılı ve glob vanalara benzer.  Bir hat içindeki akışkanın akış hızını ayarlamak, durdurmak ve düzenlemek için kullanılır. İğne vanaların gövdesinin ucunda uzun, konik, iğne benzeri bir noktaya sahiptir. Bu vanalarda aynı zamanda milin aşağı ve yukarı hareket etmesini sağlayan, el ile çevrilebilen volan bulunmaktadır.

İğneye benzeyen mil vana seatine çok hashas bir şekilde oturur. Bu sayede çok hashas bir kontrol elde etmiş oluruz.

İğne Vana Nasıl Çalışır?

İğne vanalar manuel veya aktüatörle çalışabilir. Genellikle küçük ölçülerde üretildiği için, yüksek hashasiyet istenilen yerlerde el çarkı ile kontrol edilmek ister. Manuel kullanılan iğne vanalar mil ile seat arasındaki mesafeyi elle çevirerek kontrol sağlanır. Manuel volan bir yöne çevrildiğinde açmak veya akışın geçmesine izin vermek için diğer yöne çevrilmesi kısmak veya valfi kapatmak anlamına gelir.

İğne Vana Kullanım Alanları

Akış enstrümanlar da aksesuar olarak, koç darbesini önlemek için kullanılır. Viskoz akışkanlar için idealdir. Ayrıca gaz, sıvı, yakıt, buhar, lng, lpg vb akışkanların kontrolünde yaygın olarak tercih edilir. Yüksek sıcaklık, yüksek basınç, flanş, dişli, soket kaynaklı bağlantı seçenekleri mevcuttur.