Bıçaklı Vanalar Nasıl Çalışır?

Bıçak sürgülü vanalar, lifli, korozif ve partiküllü akışkanlarda yoğun olarak kullanılan bir vana çeşididir. Bıçak ağızlı sürgünün, akışa dik olarak, ovalama ile dişleri açılmış kumanda milinin çok turlu çevrilerek hareket ettirilmesiyle çalışır. Bıçaklı Sürgülü Vana, akış kesitini kapatır ve contalar vasıtasıyla %100 sızdırmazlık sağlar.

Bıçaklı sürgülü vanalar ilk olarak kağıt endüstrisi için tasarlanmıştır. Kağıt hamuru bıçak ve conta arasına sıkışarak akışı önler. Ayrıca atık su, gıda ve enerji endüstrisinde yoğun olarak kulanılır.

Bu vanalar genellikle düşük basınçta çalışır. Bıçaklı vana akışın geçişini engelledikten sonra bıçağı bir elastomer contasına oturtmak için tasarlandığını bilmeliyiz. Lifli akışkanlar, bu yumuşak contaların üzerinde herhangi bir müdahale olmadan kolayca akabilir ve akışkan gövdeden geçtiğinde contaların içine dolum yapar. Bu durumda contalar yeterince kapanmaz. Bu durumda, contaların bakımı gerekecektir.

Kademeli pozisyonlarda vananın parçalarında aşınmama olmaması için tam açık ya da tam kapalı çalıştırılması önerilir. Ek olarak bu vanalar koç darbesinin etkilerine karşı koruma sağlamak için yavaşça açılıp kapanacak şekilde tasarlanmıştır.

Tek ve çift yönlü olarak kullanılabilir. Wafer ve lug tip montaja uygundur. Pnömatik silindir veya çok turlu elektrik aktüatörü ile kontrol edilebilir.